פרק 58 | בונים גשרים עם שירלי שמסיאן | וקצת קורונה באיראן

היום, ה-26 באספנד 2578/1398, ארבעה ימים לפני השנה החדשה, אתם מתכבדים ומתרגשים לפגוש את שירלי (אלהאם) שמסיאן, מייסדת ומתחזקת הפרויקט קול הידידות, שמנגיש את ישראל לאיראנים.

מנשה אמיר, קול ישראל בפרסית, שירלי שמסיאן, סהר אזרפרד

שירלי היחידה שלובשת בהיר

אתם קולטים שהקלטנו לפני פורים בשנה שעברה?!

היינו צריכות להפסיק אחרי חצי שעה כדי שאתחיל להקליט עם סהר אזרפרד ועם מנשה אמיר, ואמרנו שנמשיך להקליט, ניסינו למצוא זמן ומה שנקרא החיים נכנסו באמצע. עכשיו כשהקורונה הפציעה בחיינו ואיינה את כל תוכניותינו האחרות, החלטתי להחיות את הפודקסט (שבועי, כמו בזמנים הטובים!), והפרק הראשון שרציתי להעלות היה הפרק עם שירלי. האזנו לחצי השעה הראשונה כדי שנוכל להמשיך, וגילינו… שהיא מושלמת כמו שהיא!
אז רק הוספתי קצת קורונה וענייני מנהלה, ארזתי ואתם מקבלים פרק קצר מהרגיל, אבל עם מנה כפולה ומכופלת של התרגשות.

דיברנו על

סיפור הבריחה הלא-יאומן של שירלי (והיו לנו כבר כמה סיפורים מסמרי שיער) ופעילות בניית הגשרים שלה, שזכיתי להיות נוכחת באחת מנקודות השיא שלה – ראיון עם יורש העצר רצ'א פהלוי בתוכנית ראש השנה 1395/2575 כאשר "קול הידידות" הייתה התוכנית של שירלי יחד עם נויד טוביאן (שכבר היה פה פעמיים) בתחנת הרדיו המנוחה "רדיס אין". הראיון הזה לא היה מתרחש בלי הבולדוזריות של שירלי!

איך אפשר בלי קצת קורונה באיראן

אתם בטח מתעניינים לגבי הקורונה באיראן, אבל אני חושבת שכבר שמעתם הכול, והחדשות מתעדכנות כל כך מהר, שכל החדשות המסעירות של היום כבר לא יהיו רלוונטיות בעוד שבוע, על אחת כמה וכמה בפודקסט, שאמור להיות על זמני. ובכל זאת אקרא לכם משהו קצת יותר כללי שכתבתי לטור הדעה שלי בישראל היום בשבוע שעבר, אבל כל יום יש חדשות יותר מסעירות בארץ וזה נדחה ונדחה – אמור לרדת לדפוס מחר אבל קיבלתי אישור גם לקדם אותו בפודקסט (לא מפרסמת אותו בכתב, אקשר מחר כשיתפרסם ברשת).

Ayatollah Seyyed Hashem Bathaei Golpaygani

איתאללה סיד האשם בטחאא'י גלפאיגאני, האיש שהיה יכול לשים את האוזניים בתוך העמאמה ובחר לשים אותם מתחת. חבר מועצת המומחים של הרפובליקה האסלאמית מטעם מחוז טהראון, הקרבן-סלב העדכני ביותר של הקורונה באיראן. בן 78 במותו.

ולענייני מנהלה

יש הרבה, בגלל הסגר הקורונה, באיראן ובארץ…

אז כאמור אני מחיה את הפודקסט – האם חייו יהיו כאורך חיי סגר הקורונה? מי יודע. זה תלוי גם אם במציאת מימון יותר משמעותי אחרי עשרת הפרקים שקיבלתי בעבורם תרומה (ללא דדליין, מה שגרם לי למשוך את עשרת הפרקים האלה קרוב לשנה), או לחילופין אם פתאום יקרה נס בפטריאון שיאפשר לי ליצור ולנשום כלכלית בעת ובעונה אחת.

בנוסף, אני משיקה עוד פודקסט עם חבר, האמת היא שאנחנו מתלבטים כרגע בין פודקסט ל-Vלוג (נחשו לאיזה כיוון כל אחד מאיתנו מושך), יכול להיות שזה יהיה בסוף גם וגם. הפודקסט יהיה באנגלית ויעסוק בהתמכרויות, לגמרי לא קשור לאיראן (כלומר יש המון מכורים לסמים באיראן, אבל אני לא רואה איך זה משתלב בתוכנית שלנו שם). אני המנחה הצאחית והוא בעל הידע והניסיון. זה מיועד בעיקר לאנשי מקצוע, הורים ובני נוער, כשהמטרה הכפולה היא הבנה יותר טובה גם לצורך טיפול וגם – בעיניי בעיקר – לצורך מניעה. כשיעלה אני אעלה לינק מכאן ואשמח עד מאוד לעזרתכם בהפצה.

את תודתכם על איראניום מועשר אפשר להביע בהצטרפות לפטריאון של איראניום מועשר – כשאני לא מעלה דברים אז אני מבטלת את החיוב החודשי. פטרונים מקבלים – לפי גובה התמיכה – חומר גלם לפני כולם, פרקים מיוחדים שאי אפשר להעלות ברבים או הרבה לפני שהם עולים ברבים, עם או בלי הטקסט, וכשאפשר – גישה לווידאו לייב של ההקלטה. עכשיו כשאני מתחילה קורסים אונלייניים לתקופת הקורונה (בתקווה שההסגר ייגמר לפני הקורסים), הפטרונים יקבלו את הקלטות השיעורים של האיראניים מבין הקורסים, כפרקי פודקסט להאזנה.

אפשר גם לקנות לי באופן חד פעמי כוס קפה או שתיים או שלוש או חמש או שלושים, ב- www.ko-fi.com/thamar

עד כאן הבעת תודה פשוט לשם הבעת תודה. חוץ מזה אפשר לקנות ספרים בהוצאת זרש ולהמליץ לחבריכם לעשות כמוכם, להזמין אותי להרצאות פרונטליות דורש אומץ מיוחד עכשיו, אבל אתם מוזמנים לעשות זאת בכל זאת דרך אנסטסיה, אצלי – הרצאות עם ערך.

והכי מרגש – קורסים מקוונים

עכשיו לכבוד הסגר הקורונה, שדחה לי הכנסות רבות מהרצאה סגורה, שתי הרצאות פתוחות וטקס חתונה של שני חתנים אהובים שנחתו ישר לבידוד, ולכבוד אותו הסגר שגורם לאנשים לא לצאת מהבית, אני לא רק מחייה את הפודקסט ומשיקה חדש, אלא גם משיקה שלוש סדרות של הרצאות מקוונות: סיור ערי בירה באיראן – אמש הייתה הרצאת המבוא, הנה הווידאו שלה (עברנו גם בקם כדי לראות את מוקד ההפצה של הקורונה באיראן:

מבוא לבלשנות – הרצאת המבוא למבוא תהיה מחר, שלישי, בשעה 21:00,
מבוא לאיראן הטרום אסלאמית – הרצאת המבוא תהיה ביום חמישי ב-21:00.

סדרות ההרצאות עצמן יהיו בראשון, שלישי וחמישי בשעה 17:00-18:00 עד סוף הקורונה, וקצת יותר מאוחר בערב אחרי שהחיים יחזרו למסלולם, אם זה יקרה תוך פחות מ-12 שבועות.
לינק להרשמה לקורסים 
זמני ההרצאות הם הזמנים שאפשר להיות איתי בזמן אמת ולשמוע גם את הפדיחות, אבל כולן גם יעלו כדי שנרשמי הקורסים יוכלו לראות אותן גם בצפייה מאוחרת.

שלחתי למשרד החינוך שאילתא איך לעשות את זה מוכר לגמול השתלמות – אני יודעת שבעבר פשוט שלחנו סילבוס מפורט וקו"ח שלי וקיבלנו הכרה בקורס הפרסית המקוון לגמול השתלמות, אני בטוחה למדיי שאפשר לעשות את זה גם עם הסדרות האלה (צריך לבדוק מבחינת מספר שעות ואולי לעשות כמה שיעורי השלמה ומבחן).

אז קודם כול בואו להרצאות המבוא, שהן פתוחות וחינמיות, ו/או צפו בהקלטות, וכמובן הפיצו אותן לכל עבר. טיפ להפצה עם חשיפה יותר יעילה: לכתוב כמה מילים לפני. טיפ לחשיפה ממש ממש יעילה: שהמילים האלה גם יהיו גועליות (כלפיי או כלפי קבוצות שלמות באוכלוסייה) או לפחות שנויות במחלוקת.

זהו, אז נראה לי שכיסינו הכול:
הצטרפו לפטריאון כדי שאוכל להמשיך לאורך זמן, קנו לי קפה כדי להביע את הערכתכם נקודתית, רכשו ספרים והמליצו לחבריכם גם, הזמינו הרצאות פרונטליות והמליצו למנהלות הרווחה שלכם, והצטרפו והפיצו לחבריכם את ההרצאות המקוונות.

השיר של קיוסק

בחרתי את "כאמראן, עזוב את זה", גם כי דיברתי עם שירלי על זה שאנחנו בוני הגשרים אומרים לעצמנו שמונה פעמים ביום שאנחנו צריכים לעזוב את התחום הזה שזולל זמן ולא משתלם כלכלית, אבל בעיקר בגלל שמוזכר שם אנתרקס, וזה מתחבר לי לקורונה

ולפינתנו האהובה – תקציר הפרקים הבאים!

הפעם ממש קצר, עד סוף העשירייה המובטחת, שאני מתכננת להעלות שבוע אחרי שבוע אחרי שבוע. אחר כך אלוהים גדול…

בפעמים הקודמות הבטחתי שאפגש עם אמילי לנדאו ונריב פעם אחת כמו שצריך בלי לחץ זמן. למרבה ההלם היא נפטרה יום אחרי שהעליתי את הפרק הקודם. לא היה לי מושג שהיא חולה, ואנחנו כנראה כבר לא ניפגש לריב. היא הייתה יריבה ראויה והיא חסרה מאוד.

אז: בפרק הבא, פרק 59, נעשה קרוסאובר עם אור-אל בילינסון שהשיק ממש השבוע פודקסט על מזרח אירופה, האויבת המושבעת של איראן והחברה הטובה של הרפובליקה האסלאמית. אני חושבת שנמצא על מה לדבר (האמת היא שהוא עוד לא ענה לי נכון להקלטת שורות אלה, אבל חסר לו שהוא לא יענה בחיוב).

פרק 60 העגול חייב להיות כמובן עם יקיר הפודקסט אורי גולדברג – אנחנו עוד חייבים לכם את ציר הזמן 4 אחרי שלא הצלחנו למצות את הזמן בציר הזמן 3. שלחתי לגל"צ הצעה לקחת אותנו להגיש ציפורי לילה (אפילו חשבתי על שם – ציפורי לילה מחפשות נפט, כי אנחנו חופרים), אבל נכון לעכשיו לא קיבלנו תשובה. יכול להיות שהפרק יהיה באנגלית, כדי שגם התורם שלנו יוכל להבין.

ואתם כבר יודעים שפרקים שמסתיימים ב-1 חייבים להיות קרוסאובר עם דברי הימים – הסכת על המקרא והמזרח הקדום של ד"ר אילן אבקסיס, אז בפרק 61 נדבר – שוב באנגלית, כדי לשלוח לתורם, על מלחמת איראן-עראק שנמשכת כבר – רוצים לנחש כמה? כמעט 4500 שנה, וזה רק מהתקופה המתועדת.

ואז תיגמר העשירייה, אבל אני לא חושבת שעוצר הקורונה ייגמר. פרק 62 יהיה השמע משתי הרצאות המבוא של הקורסים המקוונים – סיור ערי בירה באיראן ומבוא לאיראן הטרום אסלאמית, בחול המועד אשוחח עם דיוויד ניסן על ילדותו באיראן, על הקהילה העראקית ועל פעילות בניית הגשרים שלו. ואחר כך נראה, היו לי המון תוכניות לתוכניות לפני שעול הפרנסה חיסל את הפודקסט…

אז תודה על ההרשמה לקורסים המקוונים, תודה על הפצתם, תודה על ההזמנות להרצאות, על קניית הספרים, תודה לתורם האלמוני, תודה ענקית לכל פטרוניי ובמיוחד ליוחאי בן עמי, ותודה על הקפה – אנשים עדיין קונים לי קפה אחרי ששומעים את פרקי העבר, והוא טעים, נעים ומחמם לב.

(יופי, סיימתי לכתוב את החלק המוקרא של הפרק ועכשיו כשמגיע הזמן להקליט השכנים קודחים. סעעעעעעעעעעעעעעעעעעמק)

תגובתך