חג'אב על מקל | איראניום מועשר פרק 4 | 17 בבַּהְמַן 2576

הפעם הייתי באולפן לבד, בחושך, בלי חג'אב…
(חדי האוזן יכולים אולי לשמוע שבערך מאמצע הפודקאסט יש גם נחירות עדינות של ילד ישן).

לבד בחושך בלי חג'אב

לבד בחושך בלי חג'אב


פסקה על כך שלא הזכרתי את המל"ט ואת התגובות אליו: הסיבה האמיתית היא שלוקח לי המון זמן לערוך כל פרק, ואם אקליט פרק כל פעם שיהיו חדשות יותר חדשות, אז הפודקאסט פשוט לא יתקיים. אבל הסיבה הרשמית יותר טובה: אחת הסברות לעיתוי שליחת המל"ט היא שראשי המשטר רוצים להסיט את הדיון מהמחאה הנמשכת כבר זמן מה, ומכך שהיום (אני מקווה שאספיק לערוך ולפרסם עוד היום, 22 בבהמן, 11 בפברואר!) יום השנה ה-39 למה שמתנגדי משטר קוראים "הכיבוש הערבי השני" – המהפכה האסלאמית. אז אני לא אתן להם להסיט לי את הדיון ממה שחשוב באמת.

זהו.

אז דיברתי על #בנות_המהפכה, מחאת החג'אב שעלתה לאחרונה לכותרות
על הגלגולים הקודמים שלה, ועל החג'אב כסמל במאבקי עם-שלטון. הזכרתי את הסרטון שלי מה הוא אומר, שנוגע בנקודת החג'אב כסמל, וציטטתי מתזת ה-MA של רותי פרידל על האי-הבנה הלא משעשעת בכלל של דברי ח'מיני בנושא זכויות הנשים, לפני המהפכה.
דיברתי גם על #התקוממות_בהמן – בהמן הוא החודש הנוכחי, שבו מלאו 39 שנים למהפכה האסלאמית (וגם ציטטתי את ההמנון), והבאתי קצת קולות של מפגינים מתעמתים עם שוטרים בכרמאנשאה ועוד כמה קולות, המוניים ואישיים.
התרכזתי בסיסמה אחת שלוקחת אותנו למיתולוגיה האיראנית, אל סיפור ארש האוחז בַּקֶּשֶׁת – הַקַּשָּׁת האגדי שהציל את איראן מידי בני תור.
על השימוש בשמו בהקשרי מחאה ומהפכה (עם אינסרטים משירו הנפלא של מצטפא באדכובהא'י מ-2009, שזיכה את מחברו בשלושה חודשים בכלא).
לסיכום הנושא, גיא ארש לויאן מחה על שינוי שמו, בשיר "היא מחקה את שמי" מתוך ספרו הנהדר שרוכים, ועכשיו אתם יכולים ליהנות מהשיר יותר מהקורא הממוצע.

עוד מהמחאה, דיברתי על תמונות של ח'אמנהא'י בתור זהאכ (תעתיק מדויק: צ'חאכ), ועל התמונה של הידרה/זהאכ בהקשר של מחאת החג'אב:

image by maaah yaaar

image by maaah yaaar

בתור קטע אופטימי, הבאתי קולות מווידאו של שריפת כרטיס בסיג' (הם רצים בטלגרם המון, הנה כמה שהגיעו גם ליו-טיוב), ומשפט מנאומו של ד"ר חסן רוחאני באחד מטקסי 12 בבהמן (יום השנה להגעת ח'מיני לאיראן)
שיר הסיום – "מכתב למפקד" של קיוסק, עם הסבר של הסולן ארש סבחאני על הנסיבות לכתיבתו. והנה אותו שיר עם כתוביות בעברית.

אני מקווה שהעריכה יצאה בסדר. במחשב זה נשמע בסדר גמור, גם כשגל הקול נראה ממש קטן. תגידו לי אם צריך להגביר, לערוך ולהעלות מחדש, כן?

4 מחשבות על “חג'אב על מקל | איראניום מועשר פרק 4 | 17 בבַּהְמַן 2576

תגובתך