פרק 51 | סוף האימפריה האח'מנית | פרק משותף עם דברי הימים של ד"ר אילן אבקסיס

היום, ה-21 במרדאד 2578 לעליית כורש הגדול, אתם מוזמנים לקרוסאובר החמישי של איראניום מועשר עם דברי הימים – הסכת על המקרא והמזרח הקדום – הפרק האחרון במיני-סדרה שלנו על האימפריה האח'מנית. והפעם נדבר על דריווש השלישי, וגם קצת על השני, ועל אלכסנדר מוקדון, אח של דריווש (באמת!) ששם קץ לאימפריה האח'מנית.

אילן ותמר מדברים על ארתחשסתא

הקלטנו בחדר של הילדות של אילן.

שכחנו להצטלם הפעם, אז הנה שוב התמונה שלנו מפרק 41. הקלטנו באותו חדר, אבל עם בגדים יותר קלים (וגם שיער יותר קצר, לשנינו)

הפרק לממהרים:

הפרקים הקודמים בסדרה על האימפריה האח'מנית:

פרק 11 – כורש הגדול (השני), עם הפודקאסט של התנ"ך, של ד"ר ליאורה רביד
פרק 21 – דריווש הגדול (הראשון), עם הפודקאסט של התנ"ך, של ד"ר ליאורה רביד
פרק 31 – אחשוורוש הגדול (הראשון), עם הפודקאסט של התנ"ך, של ד"ר ליאורה רביד ומלא אורחים.
פרק 41 – על ארתחשסתא (כל הארבעה)

אילן גם הנחה את מפגש המאזינים במלאת לנו שנה.

ושוב אילן היוחסין של האח'מנים:

השושלת האח'מנית, מתוך מגילת אסתר מאחורי המסכה, הוצאת זרש 2016

השושלת האח'מנית, מתוך מגילת אסתר מאחורי המסכה, הוצאת זרש 2016 לגודל מלא – הקליקו על התמונה או רכשו את הספר מגילת אסתר מאחורי המסכה.

והנה קישור לספר עזרא, שמונה את מלכי השושלת האח'מנית לפי סדרם הנכון.

דיברנו גם על:

למה שבקתני – ההסכת של ד"ר אילן אבקסיס על ישו 

המלכה – הרומן ההיסטורי שאני כותבת עם מעיין אשכולי (דיברנו עליו בפרק 5 ומפרק 37)

גיבורים, מלכים ודרקונים – מיתולוגיה איראנית לכל גיל – שהתברר שהיא לא לכל גיל אלא בערך מגיל 8-120. אבל אם אנחנו כבר כאן, אז בואו נעשה לכם מבצע על הספר. עד להודעה חדשה תוכלו לקבל עליו 50% הנחה בקנייה באתר (בקניית הספר לבד, לא בחבילות) עם הקופון – Iranium051

גיבורים, מלכים ודרקונים - מיתולוגיה איראנית לכל גיל

גיבורים, מלכים ודרקונים – מיתולוגיה איראנית לכל גיל

הנה הפרק המלא שמתוכו קראתי בהתחלה (מתוך האודיובוק של הגמ"ד)

רשימת הרחובות של עיריית חיפה (הקישור לא פעיל בזמן עריכת הפרק, אני ממש מקווה שזה זמני!)

הפרק עם מקס מלכיאל

מלך זהב ודם של גבריאלה אביגור רותם (מומלץ, לבעלי קיבה חזקה)

מטבח של שלום של כיפאח דסוקי

השיר של קיוסק היום

לכבוד אילן, שהתחביב שלו הוא רצח פוליטי במזרח הקדום, אני מגישה לכם היום שיר שחוץ מזה שהוא מאוד נעים לאוזן וקצבי לגוף, יש בו משפט על "פרות אופטימיות עומדות בתור במפעל הנקניקים". קבלו את "לא יורד פה גשם, מרתצ'א"

הבעת תודתכם והערכתכם

אז תודה על ההאזנה, אני מאוד אוהבת לקבל פידבקים ולגלות שאנשים אשכארא מאזינים לי! אז פידבק יהיה נחמד ? וגם תצטרפו לקבוצת המאזינים בפייסבוק – חפשו איראניום מועשר – הקבוצה (או הקליקו בפוסט)

נהניתם? שתפו עם איזו מילה טובה! לא נהניתם? שתפו עם איזו מילה רעה, פרסום זה פרסום! אם ממש נהניתם ואתם רוצים לצ'פר אותי בקפה על הפרק הזה, אז עושים את זה כאן. אם נהניתם עד כדי לצ'פר אותי בשלושת החודשים הקרובים, אז אתם מוזמנים להצטרף כתומכים לפטריאון שלי יש כל מיני צ'ופרים כמו פרקים לפטרונים חודשים לפני כולם, גישה לחומרי גלם ועוד. אבל התמורה העיקרית היא לדעת שאתם שיש לכם חלק בהמשכיות הפודקסט. ואולי – אישאללה – אם בסוף עשרת הפרקים האלה יהיו מספיק פטרונים וסכום כסף חודשי שיאפשר לי להמשיך – אז אולי זה יהיה ליותר משלושה חודשים…
וזו הזדמנות מצוינת להודות שוב לכל פטרוניי, ובמיוחד ליוחאי בן עמי, ולתורם שביקש להישאר בעילום שם.

ואתם כמובן מוזמנים להזמין אותי להרצאות במסגרות שמשלמות היטב ו/או להמליץ לרכזת התרבות או למנהלת הרווחה הקרובה ללבכם (אנא אנא פליז פליז פליז אל תשלחו אליי את הדודה שמרכזת חוג בית קטן ואולי אבוא לקראתם, אני לא אבוא לקראתם וזה יבזבז לי זמן יקר שיכולתי לערוך בו את השמע בעבורכם, להקליט עוד פרק, או לעשות עבודה כלשהי לפרנסתי ולפרנסת משפחתי). את זה עושים דרך אנסטסיה – אצלי, הרצאות עם ערך. ולקנות ספרים באתר הוצאת זרש ולהמליץ לאנשים נוספים לעשות כמוכם.

תמכו גם בד"ר אילן אבקסיס מההסכת דברי הימים! הנה הפטריאון שלו, ופה קונים לו קפה בלי להתחייב לאורך זמן. כאן אשים (כשיהיה) קישור לרכישת הספרים שלו, ומומלץ מאוד להזמין אותו להרצאות!

אז שוב תודה, על ההרצאות, על קניית הספרים, על התמיכה בפטריאון ועל הקפה – הוא טעים, נעים, מעורר ומחמם לב.

תקציר הפרקים הבאים

בשבוע שעבר, בבוקר עוד היה הסקר לטובת פרקים חדשים ופרקי פטרונים לסירוגין. רק אחרי שעבדתי והעליתי את כולם, ראיתי שהמגמה השתנתה ושאתם בעצם רוצים את הפרקים החדשים ברצף. אז מעכשיו יהיה ברצף, ולגבי פרקי הפטרונים בלבד – הם יבואו אחר כך, כשיהיה לי כוח להעלות אותם…

פרקים 52 ו-53 כבר היו, אז הם לא חלק מעשרת הפרקים החדשים.

פרק 54 טרם הוחלט וטרם הוקלט, אחד הפרקים שהבטחתי בעבר. מממ… אולי נשוחח (באנגלית) עם אמן הלחימה האיראני-שוודי-אוסטרלי חשי אזאד, אולי שיחה באנגלית עם סם טרופ ודומניקו אגוסטיני על ספרם המשותף שהוא מהדורה מוערת של הבונדהישן, אולי השוואה שאני רוצה לעשות כבר מלא זמן בין שלוש מכוניות – קשקאי, קאג'אר ומזדא – לא קשור, כמובן, לביצועי כביש.

בפרק 55 נפגוש את שירלי שמסיאן, שדרנית רדיו ולייבים בפרסית, שבונה גשרים איתנים בין עם ישראל לעם האיראני במסגרות שונות.

פרק 56 – נויד טוביאן חוזר אלינו כדי לעשות לנו סדר באופוזיציה האיראנית

בפרק 57 נדבר באנגלית עם פרופ' שלום גולדמן מאוניברסיטת מידלברי. אולי על מערכת היחסים הלא אידיאלית בין הרפובליקה האסלאמית למיסטיקה שיעית, אולי על איך רומי הפך למשורר ששיריו הכי נמכרים בארה"ב.

בפרק 58 נפגוש את בונת הגשרים המצטיינת סהר אד'רפרד ונשמע על סיפור העלייה שלה ועל איך היא בונה גשרים ופוקחת עיניים בצד האיראני.

בפרק 59 נשוחח בלי נדר עם דיוויד ניסן על ילדותו באיראן, עלייתו, ועל פעילות בניית הגשרים שלו – הפעם על פקיחת עיניים בצד הישראלי. יכול להיות שזה יהיה באנגלית, כי התורם שלנו לא מבין עברית.

בפרק 60 נחזור אל אורי גולדברג ואל ציר הזמן 4, מהמהפכה ועד היום, אם נצליח להתאפק ולא לגלוש לנושאים אחרים, אחרת יהיה גם ציר הזמן 5…

בפרק 61 – נו, פרקים שמסתיימים ב-1 – ברור שנדבר שוב עם ד"ר אילן אבקסיס, על מלחמת איראן עראק שמתועדת החל ב-2300 לפנה"ס, אבל כנראה התחילה קודם. גם הפרק הזה יהיה באנגלית, תומכי הפטריאון במדרגות 12$ ומעלה כבר קיבלו את הגלם של פרק הטיוטה, אבל אנחנו נקליט שוב. ואם נראה שזה עדיין לא נשמע טוב אז נקליט .

פרקים 62 והלאה – זה תלוי בפטריאון, או בהימצאות תורם נדיב נוסף, או בזכייתי בסכומי כסף עצומים שיאפשרו לי לא לעבוד למחייתי אלא רק לעשות דברים מגניבים בחינם. בינתיים אני מזמנת אותם. אוםםם….

תגובתך